عضویت


موزیلا پروتکل اینترنت امن DoH را فعال می‌کند

 کتابخانه فناوری اطلاعات به نقل از دیجایتو : موزیلا قصد دارد در مرورگر فایرفاکس پشتیبانی از DNS روی HTTPS یا همان پروتکل DoH را به صورت پیشفرض برای برخی از کاربران آمریکا فعال کند . این تغییر تا پایان ماه سپتامبر انجام خواهد شد .

 

این شرکت از سال ۲۰۱۷ تست پشتیبانی از DoH در فایرفاکس را آغاز کرده بود . آزمایشات اخیر موفقیت آمیز بوده‌اند و به همین خاطر موزیلا برنامه‌هایی برای انتشار این پروتکل در نسخه جدید و برای گروه کوچکی از کاربران در سر دارد . در صورتی که این تست هم با موفقیت انجام شود DoH برای کاربران بیشتری در دسترس قرار خواهد گرفت .

 

پروتکل DoH به فایرفاکس این امکان را می‌دهد تا درخواست‌های DNS را به صورت ترافیک عادی HTTPS به سرورهای خاصی که با DoH سازگار هستند بفرستد . این سرورها DoH resolver نام دارند . در واقع با این کار درخواست DNS در ترافیک داده‌های HTTPS مخفی می‌شود .

 

وقتی DoH در فایرفاکس فعال شود این مرورگر از تنظیمات DNS ای که در سیستم عامل برای آن تعریف شده چشم‌ پوشی می‌کند و از DoH resolvers های تعریف شده در خود مرورگر استفاده می‌کند .

 

۱ ادامه خبر

 

با انتقال تنظیمات سرور DNS از سیستم عامل به مرورگر و با رمزگذاری ترافیک DNS ، در واقع DoH ترافیک را از سرویس دهنده‌های اینترنت ، نرم‌افزارهای محلی کنترل والدین ، نرم‌افزارهای آنتی ویروس ، فایروال‌ها ، فیلترهای ترافیکی و تقریبا هرگونه عامل شخص ثالثی که قصد رهگیری ترافیک کاربر را دارد پنهان می‌کند .

 

به همین دلایل هم بسیاری از مدافعان امنیت از قرار گرفتن چنین قابلیتی در فایرفاکس خشنود شدند و از آن سو مقامات و شرکت‌های سرویس‌دهنده اینترنت استقبال خوبی از این طرح نداشتند . در پی این نارضایتی حتی سازمان‌های مختلف انگلستان از موزیلا با لقب تبهکار اینترنتی یاد کردند .

 

در واقع سرویس‌دهنده‌های اینترنت برای فیلتر کردن سایت‌های نامناسب و خلاف قوانین کشورها و همچنین جمع‌آوری اطلاعات و تاریخچه فعالیت‌های وبگردی کاربران و فروش آن‌ها به آگهی دهندگان ، ترافیک DNS را پایش می‌کنند . اما با وجود DoH آن‌ها دیگر قادر به پایش ترافیک کاربران نخواهند بود .

 

البته موزیلا هم با وجود این اعتراضات اعلام کرده که تلاش می‌کند تا مشکلاتی که در این حوزه وجود دارد را به حداقل برساند . مثلا این شرکت اعلام کرده که پس از اجرای پروتکل DoH برای کاربران ، مکانیزمی فراهم می‌کند تا کاربران نتوانند از این پروتکل برای دور زدن فیلتر سایت‌های غیر قانونی استفاده کنند و نرم‌افزارهای کنترل والدین و آنتی‌ویروس‌ها هم در عملکردشان به مشکل برنخورند .

کتابخانه فناوری اطلاعات را همراهی کنید

حسین  

کارشناس فناوری اطلاعات ( IT ) هستم و 7 سال در زمینه برنامه نویسی وب فعالیت می کنم ، اخیرا هم به یادگیری مبحث برنامه نویسی اپلیکیشن موبایل Android و IOS مشغول می باشم .

شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی : اینکه در جامعه مدام بگوییم او بی حجاب و این با حجاب است یا اصلاح طلب و اصولگراست ، پس چه کسی می ماند ؟
اینها همه مردم ما هستند